turkiye de spor yapmak vs ingiltere de spor yapmak

Türkiye’de Spor Yapmak vs İngiltere’de Spor Yapmak

   
Bugünkü Röportaj içeriğimizde Türkiye’de uzun süre yaşadıktan sonra İngiltere’de yaşamaya başlayan Berkan Yüksek ile İngiltere ve Türkiyeyi spor açısından karşılaştıracağız. Spor konusunda en çok akla gelen soruların cevaplarına İngiltere ve Türkiye için göz atalım. Türkiye’de ve İngiltere’de spor masrafları ve bir çok konuya değindiğimiz soru cevap için aşağıya göz atabilirsiniz.

İngiltere’de spor yaptığınızda en fazla şaşırdığınız şeyler neler oldu?

1- Kesinlikle soyunma odalarında tamamen çıplak gezmenin çok normal olduğunu görmek oldu diyebilirim.( iç çamaşır dahi yok ) 2-50 yas ustu çok fazla spor yapan insan görmemek. 3- Spor salonlarındaki kadın sporcu yoğunluğu. 4- Salonlarda bilinçli, ne yaptığına bilen insan sayısının Türkiye’ye göre çok fazla olması. 5-Çift olarak veya ailecek spora gelen, sporu bir etkinlik olarak gören insan sayısının fazlalığı.

İngiltere’de spor salonlarında gördüğünüz ve kesinlikle Türkiye’de olmalı dediğiniz şeyler nelerdir?

1- Bedava içilebilir su 😀 2-Grup dersleri: Evet Türkiye’de de grup dersleri var ancak burada  her kesimden ciddi katılım oluyor ve herkese uygun grup dersleri görebilirsiniz, mesela küçük bebekleri ( 1-3 yas ) olan annelerin bebekleriyle birlikte katılabileceği bir ders görebilirsiniz . 3- 7/24 açık salonlar ( Türkiye’de var mi bilmiyorum ama varsa bile yaygın olmadığına eminim )

İngiltere’de sporcu beslenmesi konusunda rahat olabilmek için ne kadar bir bütçeye ihtiyaç var?

Bu soruya şöyle bir cevap vereyim, yıllarca Türkiye’de antrenörlük yaptım, yıllardır sosyal medyadayım ve Türkiye’deki insanların en az %80’inin rahat rahat sporcu beslenmesi yapamadığını söyleyebilirim. Türkiye şartlarına göre iyi maaş alan meslek sahibi insanlar da dahil. Son 2 senedir de gerek İngiltere gerekse diğer  Avrupa ülkelerinden (online olarak) çok fazla öğrencim oldu ve mesleği, konumu, yaşı vs fark etmeksizin bir kişinin bile programına yazdığım her hangi bir şeyi ben alamıyorum dediğini görmedim. (supplementlerde dahil) 1 günlük çalışmayla 1 haftalık lüks bir sporcu beslenmesi yapılabilir Bir insanın bir gün çalışarak 80 pound kazandığını düşünelim
İlgini Çekebilir!  Powerlifting ve Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar Nelerdir?
Tavuk 1 kilo 5 pound Kirimizi et 1 kilo 6 pound Yumurta 15 tane 1.5 pound Pirinç 1 kilo 1 pound Yulaf 1 kilo 1 pound Supplement konusuna gelecek olursak 3-5 birime creatine , 10-20 birime protein tozu bulabilirsiniz Gerisini siz hesaplayın.

İngiltere’de yarışma imkanları nasıl? Torpil çok fazla var mı?

Yarışma konusunda çok fazla seçenek var, yani çok fazla global-kaliteli federasyon hem de daha amatör seviyede local çok fazla yarışma var. Yasadığınız ilçede local bir yarışmada yarışabilirsiniz mesela. Local yarışmalarda torpil hakkında net bir şey söylemem (olacağını sanmıyorum) ama büyük federasyonlarda torpil söz konusu olacağını hiç sanmıyorum. Ve buradaki yarışmacıların kendilerini gösterme, sponsor bulma, bu spordan hayatlarını sürdürebilmeleri şanslarının Türkiye’ye göre çok çok daha fazla olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim . Ve benim açımdan en önemlisi,  tamamen NATURAL bir şekilde yarışabileceğiniz federasyonlar mevcut.

İngiltere’de kadın sporculara yaklaşımlar nasıl?

Ne anlamda yaklaşım olduğunu tam anlamadım, spor salonlarında genel durumdan bahsediyorsanız önceki sorulardan birinde de belirttiğim gibi çok fazla kadın sporcu var ve açıkça burada öyle bir kadın-erkek ayrımı söz konusu değil. Yani bana kalırsa özellikle bir parantez açmalık bir durumu yok, gerek yarışma gerek genel anlamda.

İngiltere’de spor salonu fiyatları nasıl ve imkanlar nasıl?

Genel olarak herkesin çok rahat bir şekilde karşılayabileceği şekilde fiyatlar, örnek vermek gerekirse benim antrenörlük yaptığım ve 7/24 açık olan salonun aylık üyeliği 25 pound  (her hangi bir iste 3-4  saatlik çalışma ücreti) Biraz daha lükse kaçmak istersen (havuz, sauna vs şeyler) 35-50 arasına çıkabiliyor . Tabii ki yaşadığın yere göre de fiyatlar değişiyor ama dediğim gibi   genel olarak  herkesin çok rahat bir şekilde karşılayabileceği fiyatlar diyebiliriz.

İngiltere’de personal trainerleri Türkiye ile karşılaştırdığınızda ne gibi farklar var?

Kesinlikle gerçek bir Personal trainer olmak diyebilirim 😀 Türkiye’de antrenör olmak için biraz vücudunun olması ve 3-5 fitness terimi ,biraz egzersiz bilmen yetiyor.
İlgini Çekebilir!  Yüz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
Kendini personal trainer sananları bir köşeye bırakır ve gerçekten personal trainer olanlarla bir kıyas yapacak olursak eder. CIDDI BIR EGITIM – BILGII SEVIYESI : burada Level-3 Personal trainer belgesi olmadan birebir özel ders veremezsin ve bu belgeyi de o dersleri gerçekten öğrenmeden alamazsın. Türkiye’de belgesiz şekilde ders veren, salonlarda çalışan çok fazla insan var, belgesi olsa dahi Federasyondan alınan belgenin nasıl alındığını, alan herkes biliyordur, okuma yazma bilmen yetiyordu resmen belgeyi alabilmek için. (kendim alırken tecrübeledim bunu) (bizim ülkemizde de çok iyi antrenörler var tabii ki ya da burada da bilinçsiz antrenörler vardır ama ben genelden bahsediyorum ) AYRICA EMEGININ KARSILIGINI BURADA COK DAHA FAZLA ALIYORSUN DİYEBİLİRİM Son olarak Türkiye’ye göre müşterilerinden  çok daha fazla saygı görüyorsun ve genel olarak daha profesyonel bir çalışma oluyor .

İngiltere’de supplement fiyatları, içerikleri, kalitesi ve çeşitleri nasıl?

Çeşitlilik inanılmaz fazla. Fiyatlar herkes tarafından ulaşılabilir seviyede. İçerikleri tabii ki aldığın ürüne göre değişiyor ama Türkiye’de bazı konularda kısıtlamalar mevcut ve aynı marka aynı ürün olsa dahi farklı içerikler olabiliyor diye duydum ama bundan emin değilim. Supplement kesinlikle bir lüks değil burada ve insanlar supplement konusunda çok daha bilinçli. Bir petrolde Türkiye’nin BİM A101 tarzı burada bulunan ucuz marketlerde dahi supplement bulabilirsiniz.

İngiltere’de sporcular herhangi bir mekanda yemek yemek istediği zaman diyetine uygun beslenme imkanları mevcut mu?

Buranın yemek kültürü genel olarak çok sağlıksız ve fast food üzerine kurulu diyebiliriz ancak sağlıklı beslenmek isteyen biri için de sınırsız seçenek var. Herhangi bir mekanda bulamaz belki ama kendine uygun bir mekan kesinlikle bulur. Ya da marketlerde soğuk sporcu sandviçleri hazır sporcu öğünleri ya da sporculara özel sınırsız ürün yelpazesi (protein puding, protein cips, pişmiş soslu tavuk göğsü atıştırmalık, protein süt, protein barlar, hazır pirinç tavuk vs gibi) bulabilir. Ve en güzel yanı herkesin ulaşabileceği fiyatlara sahip olmaları.
İlgini Çekebilir!  Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İngiltere’de spor yaparken en çok zorlandığınız konu ne oldu?

Açıkçası zorlandığım beni rahatsız eden herhangi bir konu olmadı bu güne kadar, sadece soyunma odalarında tamamen çıplak gezilmesinin çok normal karşılanması bana biraz anormal gelmişti ama zamanla alışıyorsun ahaha.

İngiltere’de doğal olarak gelişmek Türkiye ile karşılaştırıldığında ne kadar kolay?

Birçok soruda belirttiğim maddi sebepler, genel imkanlar sebebiyle doğal ya da ilaçlı fark etmeksizin burada çok daha kolay tabii ki. (genelden bahsediyorum, bütçesi olana her yerde aynı yani 😀 )

İngiltere’de spor giyim konusunda alım gücü ve ürün kalitesi ne durumda?

Sadece sunu söyleyeyim bizim Türkiye’de  “ genel olarak”  lüks olarak gördüğümüz Nike, Adidas , Under Armour vs gibi markalar spor salonunda 10 kişiden 9’unun sürekli giydiği  ve herkes için çok normal, ulaşılabilir ürünler . İstediğin her markaya rahatça ulaşabiliyor ve açıkçası Türkiye’ye göre GYM giyim markası olarak çok fazla seçenek var neredeyse hepsi de herkes için ulaşılabilir fiyatlarda.

İngiltere’de devlet sporcuları nasıl destekliyor?

Açıkçası bu konu hakkında net bir  bilgim yok ama tahminimi soracak olursanız gereken seviyede destekliyordur .

Eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Kısacası genel olarak söylemek istediğim İngiltere’de fitness, vücut geliştirme yapmak , spor salonuna gitmek , sporcu beslenmesi uygulamak, supplementler  vs gibi bize Türkiye’de lüks olarak görünen bir çok şey  burada herkes için ulaşılabilir seviyede. Gerek antrenörler, gerekse spor yapan bireyler çok daha bilinçli ve çok daha fazla imkanlara sahipler . Fitness- vücut geliştirme erkek yoğunluklu değil kadınlar da en az erkekler kadar ilgili ve  ayrıca  bu sporu yapan yas aralığı çok fazla 15-75 yas arasında bir çok insan görebilirsiniz salonlarda . Biraz ülkemiz hakkında olumsuz konuşmuş gibi oldum ama bunlar gördüğüm şeyler, mükemmel genetiğe ve spor askına sahip insanların imkânsızlıklar sebebiyle sporu bıraktığına çok şahit oldum Türkiye’de ve gerçekten üzücü bir durum. iki ülkeyi de net bir şekilde tanıyan biri olarak umarım bizim ülkemizde bir gün buradaki imkanlara sahip olur, herkes istediği gibi beslenip spor yapabilir. Berkan Fitness Instagram Berkan Fitness Biyografi Berkan Fitness Sözlük
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir