powerlifter adem biyikoglu ile roportaj

Powerlifter Adem Bıyıkoğlu Röportaj

   

Kendinizi bize tanıtır mısınız? Güncel boy ve kilonuz nedir?

Adem Bıyıkoğlu, 46 yaşındayım. Sivas’lıyım, evli ve beş çocuk babasıyım. 24 yıldır öğretmenim. Boyum 168 cm ve -83 kg sıkletinde yarışıyorum.

Bu spora nasıl başladınız?

Spora 40 yaşında iken kilo verme macerası ile başladım diyebilirim. Derken dünya ve avrupa bilek güreşi şampiyonu olan oğlum Said Erkam Bıyıkoğlu’nun katkılarıyla sistematik olarak ağırlık idmanlarına başladım ve bir kaç yıl amatör olarak bilek güreşi ile de ilgilendim.

Neden powerlifting yapmayı seçtiniz?

Yaklaşık iki yıl önce ağırlık kaldırmaya yeteneğim olduğunu keşfettim ve bir dostun tavsiyesi ile powerlifting spor branşının varlığını öğrendim. Tam bana göre bir spor branşı olduğu kanaatine vararak, powerlifting antrenmanlarına başladım.

Bu sporu yaparken en çok ne zaman zorlandınız?

Powerliftingi severek yapıyorum, bu yüzden genel olarak zorlandığım zamanlar olmadı. Ancak geçirdiğim omuz sakatlığının şiddetlendiği dönemlerde press, row, curl gibi omuzu doğrudan etkileyen egzersizlerde zorlandığım oldu.
İlgini Çekebilir!  Vücut Geliştirme Motivasyon Sözleri

Nasıl bir antrenman ve beslenme programı uyguluyorsunuz?

Genelde güç odaklı çalışmalar yapıyorum, bununla birlikte kas stabilitesini temin için hypertrophy odağını da ihmal etmiyorum. Bir bölgeyi genelde haftada iki kez çalışıyorum; haftanın bir gününde intensity odaklı çalışırsam, diğer çalışma gününde volume odaklı çalışmayı seçiyorum. Beslenmemde katı kurallarım yok, kabaca makroları gözetme gayretindeyim. daha çok protein ağırlıklı ve karbonhidrat alımını sınırlandırdığım bir beslenme modelim var. Mucizevi etkiler gösterecek beslenme rejimlerinin varlığına da inanmıyorum.

Motivasyonunuzu nasıl sağlıyorsunuz?

Özel bir motivasyon ihtiyacı duymuyorum, daha çok çalışma disiplinimi korumayı esas alıyorum. Antrenman yapmamaktan rahatsızlık duyuyorum, bu yüzden hemen her gün idman yapmaktayım. Ancak kendimle yarışmak bir motivasyon sağlayıcı oluyor diyebilirim.

Supplement kullanıyor musunuz? Cevabınız evetse hangi supplementleri kullanıyorsunuz?

Yarışmalara hazırlık dönemlerinde destek maksatlı whey protein, creatine, bcaa, glutamin gibi suplementler, magnezyum-çinko gibi mineraller ve vitaminler kullanıyorum. Off sezonda diyetimde supplementlere yer vermemeyi tercih ediyorum.
İlgini Çekebilir!  Fitness'a Yeni Başlayanlar Hangi Hareketleri Yapmalı?

Evde antrenman yapmak sizin için sorun oluyor mu?

Evde idman yapmanın zorlukları ve kısıtları olmakla birlikte, evde çalışmayı seviyorum. Böylece zamanı daha iyi değerlendirdiğimi ve verim elde ettiğimi düşünüyorum. Ulaşım kolaylığı ve zaman kaybını en aza indirme imkanı olduğunda spor salonunu tercih ettiğim de oldu.

Yarışma olarak hedefleriniz nelerdir?

2020 ıpf Türkiye şampiyonasında -83 kg sıkletinde master kategorisinde 205 kg squat, 157,5 kg bench press, 260 kg deadlift yapıp toplamda 622,5 kg kaldırarak şampiyon oldum. Bu yıl da bir kez daha şampiyon olmayı hedeflemekle birlikte asıl başarının geçen yıl kaldırdığım ağırlıkları artırarak ilerleme kaydetmek olduğunu düşünüyorum.

Bu spora başlayan gençlere ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Henüz tavsiye verecek seviyede antrenman ve tecrübe birikimine sahip olmadığımı düşünmekle beraber gençlere sonuca değil, yolda olmaya odaklanmalarını ve asla vazgeçmemelerini salık veriyorum. Yolda olmaya devam edildikçe başarı elbet gelecektir. Bana göre asıl başarı devam etmektir, başaramayanlar ise vazgeçenlerdir.
İlgini Çekebilir!  Vegan Beslenme Nedir? Veganlar Ne Yemez?

Sizce gelişmenizdeki en büyük etken nedir?

Gençlik yıllarımda birkaç sene amatör olarak taekwondo ile ilgilenmemi saymazsak, son 6-7 yıldır aktif halde spor yapıyorum. Bu süreçte gerek güç, gerekse kas kütlesi inşasında başarılı olduğumu düşünüyorum. Bunu çalışma ve beslenme disiplinime borçlu olduğum kanaatindeyim. Hayatın hiçbir sahasında olmadığı gibi sporda da sihirli ve mucizevi gelişim yöntemleri yoktur. gelişimde en ziyade etkili olan unsurlar azim, gayret, disiplin ve sabırdır. Adem Bıyıkoğlu hocamıza bize vakit ayırdığı için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor başarılarının devamını diliyoruz. Gymsozluk üye olarak spor ve motivasyonun en ham haline ulaşabilirsiniz. Adem Bıyıkoğlu Kimdir? Adem Bıyıkoğlu İnstagram Adem Bıyıkoğlu Gymsozluk Adem Bıyıkoğlu Youtube
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir