ideal kilo hesaplama nedir

İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

   

İdeal kilo nedir? Eğer sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız, boyunuz ve kilonuzun birbiriyle orantılı olması gerekir. Aksi durumda sağlık sorunları da beraberinde gerekecektir. Yapılan araştrımalar 1 kg zayıflamanın bile ömrü 3-4 ay uzattığına işaret etmektedir.

Bu bakımdan fazla kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız, ideal olup olmadığınızı öğrenmeniz şarttır. Böylece eğer yukarısındaysanız diyetisyene giderek uygun bir program oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde uygun egzersiz programlarına da zaman kaybetmeksizin başlayabilirsiniz.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde hesaplanmaktadır. Kadınlar için 45,5 + (2,3) X (boy – 152,4) şeklindedir.

İlgini Çekebilir!  Omega 3 Kullanımının Vücut Geliştirmeye Etkisi

Ancak erkekler için kullanılan formül farklıdır. Burada 50 + (2,3) X (boy – 152,4) biçiminde olduğu fark edilmektedir. Lakin bunun dışında kişilerin yaşı da ideal kiloda önemlidir. Zira yaşa göre bu durum değişkenlik gösterir.

Nitekim küçük bir çocuğun sahip olduğu kas, kemik ve metabolizması ile 25-60 yaşları arasındaki bir insanınki aynı değildir.

 

Kadınlarda ve Erkeklerde İdeal Kilo Ne Kadar?

Boya göre ideal kilo belirli bir grafiğe sahiptir. Bu durum sağlıklı kilonuzda olup olmadığınızı anlamanızda size yardımcı olur. Bunun için aşağıda bulunan grafik ele alınabilir.

 

Boy Erkek Kadın
160 57 kg 52 kg
161 58 kg 53 kg
162 59 kg 54 kg
163 60 kg 55 kg
164 61 kg 56 kg
165 61 kg 57 kg
166 62 kg 58 kg
167 63 kg 59 kg
168 64 kg 60 kg
İlgini Çekebilir!  Ayağa Kramp Girmesi Nedenleri ve Etkili Geçiş Yöntemleri

 

Buradan da görüldüğü gibi ideal kilo hem erkek hem de kadınlarda değişmektedir. Bu tabloyu daha ayrıntılı bir şekilde incelerseniz, boyunuza göre ideal olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

İdeal Kiloda Olmamanın Zararları Neler?

İdeal kilo sınırları içerisinde olmamak sağlık için zararlıdır. Bunlar maddeler halinde aşağıda olduğu gibi sıralanabilir;

Tansiyon

Şeker hastalığına yakalanma riski

Yağların fazla olduğu bölgedeki organlarda sağlık sorunlar

Kalp ve damar hastalıkları

Damarlarda kireçlenme

Kolesterol

Buradan da görülebileceği üzere ideal kiloda olmamak sağlık için büyük riskler taşır. Eğer siz buna uymuyorsanız en kısa sürede vermeniz tavsiye edilir.

İdeal Kiloda Olmayanlar Neler Yapabilir?

Eğer ideal kilo sınırları içinde değilseniz, fazlalıklarınızı vermek için sağlıklı beslenmenin bir alışkanlık halini alması önerilir. Ayrıca diyetisyene giderek size özel bir plan da oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra doğru egzersizler de verme sürecine yardım edebilir.

İlgini Çekebilir!  Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

Örnek olarak bisiklet, yürüyüş ve koşu gibi egzersizler, kilo vermeniz için yardımcı olabilir. Bunların dışında farklı sportif faaliyetlere de yönelebilir.

Yüksek karbonhidrat bulunduran ekmek, makarna ve pilav gibi yiyecekleri de daha küçük porsiyonlarda tüketmek önerilir. Bunlar yerine besleyici ve taze ürünlere ağırlık verilmelidir. Bol miktarda su içmek de vücuttaki toksik maddeleri atmaya destek olur.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir