super set drop set ve birlesik set nedir

Süper Set, Drop Set, ve Birleşik Set Nedir?

   

Süper set drop set ve birleşik set gibi hareketler kas grubunun daha fazla pump olmasını ve daha fazla yorulmasınını sağlayan genellikle dinlenme yapmadan yapılan hareketlerle birleştirilen kombinasyonlardır. İçeriğimizde tek tek nasıl yapıldıklarına, farklarına ve örneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Süper Set

Süper set farklı bölgeyi çalıştıran iki hareketin art arda yapılmasına denir. Süper setin birleşik setten farklı olmasının sebebi birleşik sette aynı bölgeyi çalıştırıyor olmanızdır. Örneğin biceps curl hareketini bitirdikten sonra beklemeden triceps pushdown hareketine geçtiğiniz zaman süper set yapmış olursunuz.

 

Drop Set

Drop set yaptığınız hareketin son setinin son tekrarı bittikten sonra ağırlığı düşürerek hareketi maksimum ne kadar yapabiliyorsanız o kadar yani tükenene kadar yapmanızdır. Örneğin Incline dumbbell press hareketinin son setinin son tekrarını 30 kg ile bitirdiniz. Biter bitmez 10 kilo ile maksimum tekrar yaparsanız drop set yapmış olursunuz.

İlgini Çekebilir!  Steroid Kullanmak Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

 

Birleşik Set

Birleşik set aynı bölgeyi çalıştıran iki hareketin art arda bekleme olmadan yapılmasıdır. Birleşik setin süper setten farkı aynı bölgeyi çalıştırmanızdır. Örneğin cable row hareketini yaptınız ve hiç beklemeden barfiks çekmeye başladınız aynı iki bölgeyi art arda çalıştırdığınız için birleşik set yapmış olursunuz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir