Çinko Magnezyum (ZMA) Nedir?

   

Çinko Magnezyum (ZMA), kas büyümesini teşvik etmek ve testosteron seviyelerini artırmak için kullanılan bir besin takviyesidir. En çok vücut geliştiriciler, halterciler ve diğer sporcular tarafından kullanılır.

ZMA, Çinko Monometiyonin Aspartat, Magnezyum Aspartat ve Manganez Aspartat’ın kısaltmasıdır. Bu üç bileşen, bu ürünün ana bileşenleridir.

Bu ekin birincil işlevi, gücü, kas kütlesini ve dayanıklılığı arttırmaktır. Ayrıca uyku kalitesini iyileştirmeye ve stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

ZMA Ne İşe Yarar?

ZMA, çinko monometiyonin aspartat, magnezyum aspartat ve B6 vitamini içeren bir besin takviyesidir. ZMA, uyku yardımı ve kas geliştirici olarak pazarlanmaktadır, ancak gerçekten işe yaradığına dair sınırlı kanıt vardır.

İlgini Çekebilir!  En Faydalı Supplement Hangisidir?

Spor Bilimi ve Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan 2014 tarihli bir araştırma, yatmadan önce ZMA almanın çinko veya magnezyum eksikliği olan erkeklerde testosteron seviyelerini ve uyku kalitesini iyileştirdiğini buldu. Bununla birlikte, bu yalnızca en az iki hafta boyunca her gece alındığında etkiliydi.

Aynı çalışma ayrıca çinko eksikliği olan ancak magnezyum eksikliği olmayan veya tam tersi olan erkeklerde ZMA’nın kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve sabah testosteron seviyelerini ortalama yüzde 13 artırdığını buldu. Bu, ZMA’nın gece boyunca uyku döngülerini engelleyebilecek ve uykuya dalmayı zorlaştırabilecek stres hormonu seviyelerini azaltarak uyku kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.*

ZMA’yı Kimler Kullanabilir?

ZMA, antrenmanlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir ektir. ZMA’nın arkasındaki fikir, vücudunuza gün boyunca sağlıklı ve enerjik kalmak için gereken mineralleri sağlamasıdır.

ZMA’nın testosteron seviyelerini arttırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı, bunun da kas kütlesinde genel bir artışa yol açtığı gösterilmiştir. ZMA, fiziksel performansını ve genel sağlığını geliştirmek isteyen herkes tarafından alınabilir.

ZMA’nın Faydaları

Kas kütlesini artırır.

Erkekler için cinsel dürtü ve performansı artırır.

Hem erkekler hem de kadınlar için testosteron seviyelerini artırır.

İlgini Çekebilir!  İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çinko Magnezyum (ZMA) Ne Zaman Kullanılır?

Çinko Magnezyum (ZMA) Ne Zaman Kullanılır? ZMA günün herhangi bir saatinde alınabilir, ancak en iyisi yatmadan 30 dakika önce yemekle birlikte almanızdır. Bu sayede tükettikten hemen sonra çalışmaya başlayacak ve gece uykuya dalmada herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

ZMA, dinlendirici uykuyu desteklemek ve kas kütlesini, gücünü ve toparlanmasını artırmak için tasarlanmış bir ektir. Çinko, Magnezyum ve B6 Vitamini içerir. ZMA, sporcular tarafından antrenman performanslarını artırmak için sıklıkla kullanılır, ancak uyku sorunu yaşayan herkes için faydalı olabilir.

ZMA almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bazı insanlar alerjik olabilir veya ZMA’daki bileşenlere karşı ters reaksiyon gösterebilir. Ek, doktor gözetimi olmadan 18 yaşın altındaki çocuklar tarafından alınmamalıdır. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı veya şeker hastalığı olan kişiler de ZMA almadan önce doktorlarına danışmalıdır.

ZMA Nasıl Alınır?

Önerilen ZMA dozu, en az 8 ons su ile aç karnına yatmadan önce 3 kapsüldür. Gerekirse yemekle birlikte alınabilir ve mide bulantısı veya ishale neden olabileceğinden aç karnına alınmamalıdır. ZMA’yı ilk kez kullanırken herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, kullanmayı hemen bırakın ve sizin için daha iyi olabilecek alternatif tedaviler hakkında tavsiye almak için doktorunuzla iletişime geçin.

İlgini Çekebilir!  Cool Lime İçeceği Tadı Nasıl? Cool Lime Tadı Neye Benzer?

ZMA’yı Diğer Takviyelerle Kullanabilir miyim?

Herhangi bir yeni takviyeyi diyet rejiminize eklemeden önce doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir, böylece verebilirler.

ZMA Kullanım Miktarı Nedir?

ZMA, çinko monometiyonin ve aspartat, magnezyum aspartat ve B6 vitamini içeren bir besin takviyesidir. Sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından performanslarını ve toparlanmalarını artırmak için sıklıkla kullanılır. ZMA için önerilen doz, yatmadan önce aç karnına alınan günde üç kapsüldür.

ZMA Dozaj Yönergeleri

ZMA üreticisi, kullanıcıların her biri bir miligram (mg) miktarında günde üç kapsül almasını önermektedir. Ayrıca ürünün su dışında herhangi bir şey yedikten veya içtikten en az iki saat sonra alınması tavsiye edilir.*

ZMA Yan Etkileri

ZMA kullanımıyla ilişkili yan etkilerin az sayıda raporu vardır. Bununla birlikte, bazı kullanıcılar şişkinlik, ishal veya mide bulantısı gibi hafif gastrointestinal semptomlar yaşadıklarını bildirmiştir.*

Daha fazla sağlık içerikleri için blogumuzu takip edebilirsiniz. Türk sporcularla yaptığımız röportajları okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Bizi instagramdan takip etmeyi unutmayın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir