Tarih:Eylül 22, 2023

Strongman Fatih Karaca Röportaj

Kendinizi tanıtır mısınız? Vücut ölçüleriniz nedir?

Merhaba ben Fatih Karaca. 25 yaşındayım, 6 yıldır sporla uğraşıyorum bunun 3 yılı ciddi anlamda denebilir. 1.93 boyunda ve 160 kiloyum.

Strongman olmak için nasıl bir yol izlediniz?

Her zaman yapmak istediğim spor buydu ama imkansızlıklardan dolayı geç başladım hala ekipman eksiklikleri var ama elimizden geldiğince kapatmaya çalışıyoruz. İlk olarak Türkiye’de gerçekleşecek bir yarışmaya davet edilmemle başladım diyebilirim, çok üst seviye bir yarışmaydı, o yarışmadan sonra tamam benim yapmam gereken spor bu dedim ve devam ettim.

Bu spora nasıl başladınız?

2019’da Alanya’daki uluslararası yarışmaya çağırılınca işin boyutlarını anladım. Tek Türk olarak yarışmak gurur verici ama aynı zamanda korkutucuydu özellikle sadece 5 gün kala haberim olunca yarışmadan ve sıfır hazırlıkla gidince. Ama korkularımın yersiz olduğunu daha yarışma başlamadan anladım. Herkesin birbirini desteklediği ve yarışma değil de sanki beraber antrenman yapıyormuşuz hissi aldığım bir hafta sonuydu. Yaş olarak açık ara en ufak kişi olmamın da etkisi vardı bunda tabi. O yarışmadan sonra tam olarak işte yapmam gereken spor bu dedim ve o günden beri devam ediyorum.
İlgini Çekebilir!  Domates Kaç Kalori? Domatesin Besin Değeri ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Gelişmenizde en büyük etken nedir?

Kolay kolay sakatlanmamak, akıllı programlama ve süreklilik, sürekli oyunda kalmak önemli.

Motivasyonunuzu nasıl sağlarsınız?

Motivasyon zayıf insanların uydurduğu bir şey gibi geliyor bana, motivasyona inanmıyorum önemli olan disiplin, bir şeyi yapmaya zorunlu hissetmek ve yapmak.

Hiç pes ettiniz mi? Pes ettiyseniz nasıl tekrar ayağa kalktınız?

Pes etmek değil ama sakatlık zamanları karamsarlığa düştüğüm oldu, bir daha eskisi gibi olamama korkusu yani. Her insanda vardır buda sanırım az yada çok. Yaptığım spor pes edilebilecek bir spor değil zaten, aklımda biraz olsun kuşku olsaydı bu idmanlara yansır ve sakatlanırdım çoktan.

Cüsseniz normal hayatınızı nasıl etkiliyor?

Yüksek kilolarda yaşamak oldukça zor, 110- 120kg dahi zor, benim bundan 40 kilo daha ağır olduğumu düşününce durum ortaya çıkıyor. Eklemlerde sürekli gereksiz derecede yük oluyor, sakatlık yaşarsak bu bölgelerden iyileşmesi oldukça zor. Uyku verimi çok düşüyor, normal insanın 7 saatte aldığı verimi ben belki 9 saatte alıyorumdur. Hemen hemen her konuda zararlı yüksek kiloda olmak. Onun dışında özellikle Türkiye’de kıyafet bulmak çok zor.
İlgini Çekebilir!  Oyunlarda Online Turnuvalar Rekabetçi E-Spor Etkinliklerinin Sanal Platformlarda Gerçekleşmesi

Gençlere vermek istediğiniz tavsiyeler var mıdır?

Tavsiye verebilecek yaşta olduğumu düşünmüyorum henüz ben de genç sayılırım.

Önerdiğiniz supplementler nelerdir?

Kreatin, kafein ve ihtiyaç varsa protein tozu, kış dönemlerinde de vitamin takviyesi eğer eksiklik varsa tabi onun dışında çok kullandığım bir supplement yok. Fatih Karaca’ya bizi kırmayıp röportaj yaptığı için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Gymsozluk üye olarak spor ve motivasyonun en ham haline ulaşabilirsiniz. Yarbay Strength İnstagram Yarbay Strength Youtube Yarbay Strength Gymsozluk
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir