strongman bora guner ile roportaj

Strongman Bora Güner Röportaj

   

Kendinizi bize tanıtır mısınız? Güncel boy ve kilonuz nedir?

1984 İzmir doğumluyum. 1999 senesi aralık ayında başlayan ve bugüne kadar kesintisiz devam eden aktif bir sporcuyum. Spor macerama öncelikle vücut geliştirme dalıyla başladıktan sonra profesyonel olarak bilek güreşi ve güç sporlarına başladım. Hali hazırda antrenörlük ve yarışmacı kimliğimle sporda aktif bir rol oynamaktayım. Boyum 194 ve kilom 153.

Spor yaparken en çok ne zaman zorlandınız?

Spora ilk başladığım ortalama 5-6 yıl boyunca Türkiye’de bu spor dalları yeterince gelişmiş olmadığı, bilgi kaynaklarına erişim zor olduğu , supplement ve besin takviyelerinin olmamasından kaynaklı bazı zorluklar yaşadım.

Nasıl bir antrenman ve beslenme programı uyguluyorsunuz?

Antrenman programım hazırlanacağım yarışmaların türüne göre değişiklik göstermektedir. Şu an off sezonda olduğum için haftanın 5 günü tek adele üzerindendir. Aynı şekilde beslenme programımda katılacağım yarışma branşına göre değişiklik göstermektedir. Yarışmaya yakın dönemlerde yüksek kalorili beslenirken off sezonda nispeten daha düşük kalori almaktayım. + siklette yarıştığım için kilomu çok önemsemiyorum iyi hissettiğim kilo benim yarışma kilomdur.
İlgini Çekebilir!  Göbek Fıtığı Nedir, Nasıl Fark Edilir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bilek güreşinde iyi olmak için nasıl bir yol izlenmeli?

20 senelik tecrübemle gözlemlediğim en önemli eksiklik bilek güreşi yapan sporcuların çoğunun sadece bilek güreşine yönelik antrenman yapmasıdır fakat dünyadaki sporculara bakıldığında durum böyle değildir. Bilek güreşi yapan arkadaşlar muhakkak güç antrenmanlarını programlarına eklemelidir çünkü bilek güreşi sadece kol gücünden ibaret değildir.

Herkes strongman olabilir mi? Strongman nasıl bir antrenman yapar?

Herkes olamaz. Strongman ve diğer güç sporlarında en önemli faktör genetik faktördür. Örneğin küçük ellere sahip bir insanın bilek güreşinde çok iddialı olamayacağı gibi her kilolu insan strongman olamaz. Strongman sporcularının her kas grubunu muhakkak çalıştırmaları ve güçlendirmeleri gerekir. Sadece bench press, squat ve deadlift hareketleriyle strongman yarışmalarına hazırlanılması yanlıştır. Bir strongman güçlü parmak , omuz , bel ve bacak kaslarına sahip olmalıdır.
İlgini Çekebilir!  Aim Nedir

Supplement kullanıyor musunuz? Cevabınız evetse hangi supplementleri kullanıyorsunuz?

Evet kullanıyorum. Bcaa , creatine, glutamin, pre-workout, whey protein, zma, c vitamini, multi vitamin, d vitamini.

Güç olarak kendini ileriye taşımak isteyenlere neler önerirsiniz?

Güç sadece antrenmanla kazanılmaz iyi bir sporcu olmak ve güç kazanmak için sadece antrenman yeterli değildir. En az antrenmana verilen önem kadar uyku ve beslenmeye dikkat edilmelidir.

Aldığınız dereceleri ve şampiyonlukları neye borçlusunuz?

Azmim ve en iyisi olma hırsıma borçluyum.

Spor ile ilgilenen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle yaptıkları spor branşlarında rakip olarak kendilerini görmelerini ve öncelikli mücadeleleri kendi rekorlarını geçip alt yapıyı oluşturduktan sonra iyi bir antrenör eşliğinde yarışmalara hazırlanmalarını öneriyorum.
İlgini Çekebilir!  Fitness Antrenman Programı Nasıl Yapılır? Örnek Program
Bora Güner’e bizi kırmayıp sorularımızı cevapladığı için çok teşekkür ederiz. Umarız yarıştığı kategorilerde hedeflerine ulaşmaya devam eder. Gymsozluk üye olarak spor ve motivasyonun en ham haline ulaşabilirsiniz. Bora Güner İnstagram Bora Güner Gymsozluk
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir