Sık Kullanılan Vücut Geliştirme Terimleri ve Anlamları

Sık Kullanılan Vücut Geliştirme Terimleri ve Anlamları

   

Vücut geliştirm sporunda en sık kullanılan terimleri ve açıklamalarını sizin için derledik. Aşağıdan hepsine ulaşabilirsiniz.

Aerobik egzersiz

Kalp ve solunum sisteminin çalıştığı, düşük yoğunluklu uzun süreli egzersizlerdir. Örnek olarak koşu, yüzme, bisiklet sürme verilebilir.

Anabolik

Vücutta kas gelişimini destekleyen ve doku onarımını teşvik eden bir durumu ifade eder.

Antrenman Programı

Belirli bir hedefe ulaşmak için düzenlenen egzersiz planıdır. Bu program, egzersiz türleri, set sayıları, tekrarlar, dinlenme süreleri ve antrenman sıklığı gibi unsurları içerir.

Atletik Performans

Bir sporcu veya atletin fiziksel becerilerini, gücünü, dayanıklılığını ve koordinasyonunu değerlendiren ölçütlerdir.

Ağırlık Antrenmanı

Direnç sağlamak amacıyla serbest ağırlıklar, makineler veya vücut ağırlığı kullanarak yapılan egzersizlerdir. Kas gelişimini hedefler.

Ağırlık Kaldırma

Vücut geliştirme sporunda kullanılan bir antrenman şeklidir. Farklı ağırlıklarla yapılan çeşitli egzersizlerle kas gelişimini destekler.

Atletik Vücut

Kastan oluşan ve düşük yağ oranına sahip, kaslı ve şekilli bir vücut yapısıdır.

Besin Takviyesi

Vücut geliştirme sporunda kullanılan protein tozları, amino asitler, vitaminler, mineraller ve diğer takviyelerdir. Beslenmeyi destekleyerek kas gelişimini ve performansı artırır.

İlgini Çekebilir!  Protein Tozu Spordan Önce mi Sonra mı Kullanılmalı?

Bodybuilding Yarışması

Vücut geliştirme sporunda profesyonel veya amatör sporcuların fiziksel görünümünü ve kas simetrisini sergilediği yarışmalardır.

Bulk (kas yapma dönemi)

Vücut geliştirme programında, kas kütlesini artırmak için kalori alımını artırarak yapılan bir dönemi ifade eder.

Dehidrasyon

Vücutta su kaybının aşırı olduğu durumdur. Vücut geliştirme yarışmalarında kasların daha belirgin hale getirilmesi amacıyla bazı sporcular tarafından geçici olarak kullanılabilir.

Diyet

Beslenme alışkanlıklarını ve kalori alımını kontrol altına alarak hedeflenen vücut kompozisyonunu elde etmeyi amaçlayan beslenme planıdır.

Doping

Sporcuların performanslarını artırmak veya yasa dışı kazanç elde etmek için yasaklı maddeleri kullanmalarıdır.

Dumbbell (halter)

Ellerde tutulan, farklı ağırlıklara sahip olan, tek elle veya her iki el ile kullanılan bir ağırlık ekipmanıdır.

Düşük Yoğunluklu Egzersiz

Kalp hızı ve solunum hızı düşük tutularak yapılan egzersizlerdir. Özellikle yağ yakımı ve genel fitness seviyesini artırmak için kullanılır.

Egzersiz Seti

Bir egzersizde belirli bir tekrar sayısını içeren bir grupdaki tamamlanan diziye denir. Örneğin, 3 set 10 tekrar, bir egzersizi 10’ar kez tekrarlayıp bunu 3 kez tekrar etmek anlamına gelir.

Esneme

Kasları uzatarak esnekliği artırmak, kasları gevşetmek ve yaralanma riskini azaltmak için yapılan hareketlerdir.

Estetik

Vücut geliştirme sporunda, simetrik ve şekilli kaslara sahip olma idealidir. Estetik vücut, harmonik bir görünüm ve orantılı kas gelişimi anlamına gelir.

Fitness

Genel olarak sağlıklı yaşam, iyi kondisyon ve genel fiziksel uygunluk anlamına gelir. Vücut geliştirme sporunda ise kas kütlesi ve kas tanımının yanı sıra genel sağlık ve dayanıklılık da önemlidir.

Fitness Modeli

Vücut geliştirme ile estetik bir vücut yapısını birleştiren ve genellikle rekabetçi yarışmalara katılmayan modellerdir.

Genetik

Bireyin doğal olarak sahip olduğu genetik özelliklerdir. Genetik faktörler, kas büyümesi, vücut kompozisyonu ve genel performans üzerinde etkili olabilir.

Güç Antrenmanı

Kuvvetin artırılması ve maksimum ağırlıkların kaldırılmasını hedefleyen bir antrenman türüdür. Özellikle ağırlık kaldırma sporcuları tarafından tercih edilir.

Gün Aşırı Antrenman

Antrenmanları bir gün arayla planlamak anlamına gelir. Bu yöntem, vücudun dinlenme ve toparlanma sürecine daha fazla zaman tanır.

Hedeflenen Yağ Yakımı

Vücut geliştirme sürecinde, yağ yakımını artırmak ve kas tanımını iyileştirmek amacıyla yapılan egzersiz ve beslenme stratejilerini ifade eder.

Hipertrofi

Kas hücrelerinin büyümesi ve kas kütlesinin artmasıdır. Vücut geliştirme sporunda hedeflenen bir durumdur.

İzole Egzersiz

Belirli bir kas grubunu hedefleyen egzersizlerdir. Bu egzersizler, bir eklemdeki tek bir kası veya kas grubunu çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Kardiyo

Kalp ve solunum sistemini çalıştıran egzersizlerdir. Örnek olarak koşu, bisiklet sürme, yüzme gibi aktiviteler verilebilir.

Kardiyo Egzersizi

Aerobik aktivitelerin bir parçası olan, kalp atış hızını artıran ve yağ yakımını teşvik eden egzersizlerdir.

Kardiyo Kondisyonu

Kalp ve solunum sistemi sağlığının, dayanıklılığının ve performansının bir ölçüsüdür. Kardiyo egzersizleriyle geliştirilebilir.

Kas Ağırlığı

Vücut geliştirme sürecinde, kasların toplam ağırlığına verilen isimdir. Kas ağırlığının artması, genel olarak güç ve performansın da artması anlamına gelir.

Kas Yapma

Kas kütlesini artırmak, kasları büyütmek ve şekillendirmek amacıyla yapılan egzersizler ve beslenme stratejileri bütünüdür.

İlgini Çekebilir!  Ayva Kilo Aldırır Mı?

Katabolik

Vücutta kas dokusunun yıkımının olduğu ve enerji kaynaklarının tükenmeye başladığı bir durumu ifade eder.

Kitle Kazanma

Vücut geliştirme sürecinde kas kütlesini artırmayı hedefleyen bir dönemi ifade eder. Yüksek kalori alımı ve ağırlık antrenmanlarına odaklanır.

Konsantrik Kasılma

Bir kasın kısalıp gerginleştiği kasılma aşamasını ifade eder. Örneğin, bir ağırlığı kaldırırken kasın kısalması konsantrik kasılma olarak adlandırılır.

Kuvvet Antrenmanı

Kas gücünü artırmak ve maksimum ağırlıkları kaldırmayı hedefleyen bir antrenman türüdür. Ağırlık kaldırma sporcuları ve güç sporlarıyla ilgilenenler tarafından uygulanır.

Kuvvetlenme

Kasların gücünün artması ve daha fazla dirence dayanabilmesi anlamına gelir. Ağırlık antrenmanı ve direnç egzersizleriyle elde edilir.

Laktik Asit

Yoğun egzersiz sırasında oluşan bir yan üründür. Kaslarda biriken laktik asit, kas yorgunluğuna ve yanma hissine neden olabilir.

Leptin

Bir hormon olan leptin, enerji düzenlemesinde ve iştah kontrolünde rol oynar. Vücut geliştirme sürecinde vücut kompozisyonunu etkileyebilir.

Macun Egzersiz

Birden fazla kas grubunu çalıştıran ve birden fazla eklemi içeren egzersizlerdir. Örneğin squat, deadlift gibi egzersizler buna örnek olarak verilebilir.

Metabolik Hız

Vücudun enerji harcaması ve metabolizma hızını ifade eder. Kas kütlesi arttıkça metabolik hız da genellikle artar.

Metabolizma

Vücudun besinleri enerjiye dönüştürme ve enerji harcamasını sağlama sürecidir. Vücut geliştirme sürecinde metabolizma hızı önemlidir.

Nabzı Yükseltme

Kalp atış hızını artıran ve kardiyo kondisyonunu geliştirmek amacıyla yapılan egzersizlerdir. Kalp atış hızının yükselmesi, yağ yakımını teşvik eder.

Plyometrik Egzersiz

Kasların hızlı bir şekilde gerilip kasılmasını hedefleyen, genellikle atletik performansı artırmak için kullanılan egzersizlerdir. Örneğin, kutu atlama, sıçrama hareketleri gibi.

Protein Sentezi

Vücutta yeni proteinlerin üretildiği süreçtir. Vücut geliştirme sürecinde kasların onarımı ve büyümesi için önemlidir.

Protein Tozu

Protein ihtiyacını karşılamak için kullanılan toz formundaki besin takviyesidir. Kas gelişimini desteklemek ve toparlanmayı hızlandırmak için kullanılır.

Rekabetçi Vücut Geliştirme

Vücut geliştirme sporunda, kas gelişimi, simetri, vücut tanımı ve sahne performansının değerlendirildiği yarışmalardır.

Rekabetçi Sporcu

Profesyonel veya amatör düzeyde bir sporda rekabet eden sporcu demektir. Vücut geliştirme yarışmalarına katılan sporcular buna örnek olarak verilebilir.

Sağlıklı Beslenme

Vücut geliştirme sürecinde, dengeli ve besleyici bir diyeti ifade eder. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenmeyi içerir.

Set Başı Tekrar

Bir egzersiz setindeki tekrar sayısıdır. Örneğin, 3 set 10 tekrar, bir egzersizi 10 kez tekrarlayıp bunu 3 kez tekrar etmek anlamına gelir.

Şınav

Vücut ağırlığıyla yapılan bir üst vücut egzersizidir. Göğüs, triceps ve ön omuz kaslarını çalıştırır.

Superset

Ardışık olarak yapılan iki egzersizden oluşan bir egzersiz setidir. Örneğin, bench press ile barbell row’un bir arada yapıldığı bir superset örneği verilebilir.

Süper Ağırlık

Vücut geliştirme yarışmalarında kullanılan ağırlık kategorilerinden en yüksek olanıdır. Genellikle erkekler için 90 kg ve üzeri, kadınlar için 70 kg ve üzeri ağırlıkları ifade eder.

Süper Set

Ardışık olarak yapılan iki egzersizin bir arada uygulandığı bir egzersiz setidir. Aynı kas grubunu veya farklı kas gruplarını hedefleyen egzersizler bir arada yapılır.

İlgini Çekebilir!  Evde Yapabileceğiniz 7 Kardiyo Egzersizi

Süperkompansasyon

Egzersiz sonrası vücudun toparlanma sürecinde, daha önceki seviyelerinden daha fazla dayanıklılık ve performans elde etmesidir.

Tanım Dönemi

Vücut geliştirme sürecinde, kasların daha belirgin hale getirilmesi için yağ oranını düşürmeyi hedefleyen bir dönemi ifade eder. Ayrıca “kesme dönemi” olarak da bilinir.

Tekrar

Bir egzersizi tamamlamak için yapılan hareket sayısıdır. Örneğin, 10 tekrar yapmak, bir egzersizi 10 kez tekrarlamak anlamına gelir.

Toz Formunda Kreatin

Kreatin monohidratın toz halindeki formudur. Kreatin, kas gücünü ve performansını artırma potansiyeline sahip olan bir besin takviyesidir.

Vücut Ağırlığı Egzersizi

Ek ekipman kullanmadan, sadece vücut ağırlığını kullanarak yapılan egzersizlerdir. Örnek olarak şınav, mekik, çömelme gibi egzersizler verilebilir.

Vücut Ağırlığı Kompozisyonu

Vücudun yağ, kas, su ve diğer dokularının oranını ifade eder. Vücut geliştirme sürecinde kas kütlesi artırılırken yağ oranının azaltılması hedeflenir.

Vücut Geliştirme

Kas kütlesini artırmak, kasları şekillendirmek ve vücut kompozisyonunu iyileştirmek amacıyla yapılan egzersiz ve beslenme stratejileridir.

Vücut Geliştirme Antrenmanı

Kas kütlesini artırmak, kasları şekillendirmek ve vücut kompozisyonunu iyileştirmek için yapılan egzersizlerin bütünüdür.

Vücut Geliştirme Sporu

Kas gelişimini, simetriyi ve vücut tanımını amaçlayan bir spor dalıdır. Vücut geliştirme yarışmaları bu sporun bir parçasıdır.

Vücut Geliştirme Yarışma Kategorileri

Vücut geliştirme yarışmalarında kullanılan farklı ağırlık kategorileridir. Genellikle kilo aralığına göre ayrılırlar.

Vücut Kompozisyonu

Vücuttaki yağ, kas, su ve diğer dokuların oranını ifade eder. Vücut geliştirme sürecinde kas kütlesi artırılırken yağ oranının azaltılması hedeflenir.

Vücut Yağı

Vücutta depolanan yağ miktarını ifade eder. Vücut geliştirme sürecinde yağ oranının düşürülmesi ve kasların belirginleştirilmesi amaçlanır.

WOD (Workout of the Day)

CrossFit tarzı antrenman programlarında, günlük olarak yapılan belirli bir antrenmanı ifade eder. Her gün farklı bir WOD uygulanır.

Yoğunluk

Egzersiz sırasında uygulanan direnç veya aktivitenin yoğunluğunu ifade eder. Yoğunluk arttıkça enerji harcaması ve kas adaptasyonu da artar.

Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenmanı (HIIT)

Kısa süreli, yüksek yoğunluklu egzersiz periyotları ile dinlenme periyotlarının tekrarlandığı bir antrenman şeklidir. Yağ yakımını teşvik eder ve kardiyo kondisyonunu geliştirir.

Yüksek Yoğunluklu Antrenman (HIT)

Yoğun bir şekilde çalışmayı ve kaslara maksimum direnci uygulamayı içeren bir antrenman türüdür. Kuvvet ve güç gelişimini hedefler.

Yüzme

Tüm vücut kaslarını çalıştıran ve kardiyo kondisyonunu artıran bir egzersiz şeklidir. Ayrıca düşük etkili ve eklemlere dost bir spor olarak da bilinir.

Zaman Altı Antrenmanı

Belirli bir süre içinde mümkün olduğunca çok tekrar yapmayı hedefleyen bir antrenman türüdür. Örneğin, bir dakika boyunca mümkün olduğunca çok squat yapmak gibi.

Zaman Üstü Antrenmanı

Belirli bir süre içinde belirli bir sayıda tekrar yapmayı hedefleyen bir antrenman türüdür. Örneğin, 10 şınav ve 20 mekik için 10 dakika süre verilmesi gibi.

Zayıflama

Vücut geliştirme sürecinde, vücut yağını azaltmayı hedefleyen bir dönemi ifade eder. Yağ yakımını teşvik eden egzersiz ve beslenme stratejileri uygulanır.

Zen

Vücut geliştirme sürecinde, zihinsel ve duygusal dengeyi ifade eder. Motivasyon, odaklanma ve stres yönetimi gibi unsurları içerir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir