pre workout nedir ne ise yarar

Pre Workout Nedir, Ne İşe Yarar?

   

Pre-workout nedir? Egzersiz öncesi olarak da bilinen bu ürünler, enerji seviyelerini artırabilen, egzersiz performansını iyileştirebilen ve kas büyümesini teşvik edebilen bir takviyelerdir. Günümüzde özellikle sporcular, koşucular, halterciler yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman yapanlar tarafından kullanılır.

 

Antrenman öncesi takviyelerin içerikleri ve etkileri ürüne göre değişir, ancak çoğu ürün, enerji artışı sağlamak için kafein veya kas kütlesini artırmaya yardımcı olmak için kreatin gibi bileşenler kullanır. Sporcular tipik olarak egzersiz öncesi takviyeleri hap olarak veya içeceklere veya yumuşak yiyeceklere karıştırılmış tozlar halinde tüketir.

 

Pre-Workout Ne İşe Yarar?

Pre-workout ne işe yarar sorusu özellikle bu ürünleri kullanıp kullanmama konusunda karar veremeyen kişiler tarafından sorulmaktadır. İlk olarak bu ürünlerin, sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzeninin yerini tutmadığı bilinmelidir.

İlgini Çekebilir!  El Bileği Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

 

Egzersizlerden veya zorlu antrenmanlardan önce doğru şekilde beslenmezseniz, daha az enerjik, daha zayıf olursunuz. Bu da normalden daha hızlı yorulmanızla neticelenir. Böylece egzersiz de istenen etkiyi veremez.

 

Pre Workout takviyeleri, söz konusu durumla savaşmaya yardımcı eder. Böylece daha iyi ve uzun süre etkinliğe devam etmenize yardımcı eder. Günümüzde bu kapsamda farklı ürünler olsa da hepsi enerji seviyelerini ve odağı artırmak için tasarlanmıştır.

 

Pre-workout ürünleri, vücudunuza ekstra karbonhidrat sağlayarak, antrenman öncesi glikozun kan şekeri seviyelerini yükseltir. Ayrıca antrenman sırasında ek enerji sağlamaya yardımcı olur.

 

Pre-Workout İçinde Neler Var?

Pre workout ürünleri arasında birden fazla malzeme vardır. Her biri farklı markalar tarafından değişik biçimlerde piyasaya sürüldüğü için aynı değildir. Ancak ana hatları ile maddesel olarak şöyledir;

İlgini Çekebilir!  Kreatin Bir Anabolik Steroid Midir?

 

L-arginin: Arginin, vücudunuzdaki kan damarlarının gevşemesine ve kan akışını iyileştirmesine yardım eder.

Nitrat: Nitrat tuzları, yutulduğunda kan dolaşımını iyileştirebilen ve oksijen açısından zengin kanın kalbe girmesine izin veren nitrik okside dönüşür.

Kreatin monohidrat: Kreatin, yoğun egzersiz sırasında adenozin trifosfata dönüştürülen böbreklerde ve karaciğerde doğal olarak oluşturulan organik bir bileşiktir. Vücudunuz, yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında ATP’yi bir enerji kaynağı olarak kullanır.

L-Citrulline: Citrulline, vücudun daha fazla nitrik oksit üretmesine yardımcı olur.

β-alanin: Beta-alanin, antrenman öncesi takviyelerde çok yaygın olan, esansiyel olmayan bir amino asittir. Vücudun karnosin konsantrasyonunu artırarak egzersiz sırasında kas yorgunluğunu önleyebilir.

B vitaminleri: B3 Vitamini veya B12 Vitamini gibi B vitaminleri, vücudun yağ, karbonhidrat ve protein metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olur.

İlgini Çekebilir!  Rooibos Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

BCAA: Dallı zincirli amino asitler, lösin, valin ve izolösin temel amino asitlerini içerir. Vücutta doğal olarak oluşmazlar. Bu nedenle dışarıdan alınmaktadır. Kas kütlesini artırmaya ve egzersiz sırasında kaslarınıza enerji sağlamaya yardımcı olur.

Pre workout takviyeleri, doğru ve düzenli bir beslenme ile daha enerjik olabilirsiniz. Bu sayede egzersizlerinizi ve spor aktivitelerinizi daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir