zargana - Gymsozluk
çelimsiz zayıf kemikleri gözüken insanlar için kullanılan tabirdir. daha çok spor yapıp çelimsiz zayıf olanlar için zargana derler yoldaki herhangi bir insana fazla söylendiğini düşünmüyorum. ben ilk olarak savaş cebeci'den duymuştum.
zargana olmak şuç değil kalmak suçtur. işin şakası nasıl kalmak istiyosanız öyle kalın ama benim görüşüme göre bu sporun -bodybuilding- penceresinden baktığım zaman estetik açıdan oldukça kötü bir hissiyat verdiğini tecrübe edenlerden biriyim.
öyle şeyler söylememek lazım belki bir hastalığı vardır elinde olmayan bir durumdan dolayı öyledir. ama arkadaşlar arasında makarası geçilebilir bana söylense eğlenir motive olurdum
hangimiz zargana değildik ki zamanla bi bakarsınız zargana denen değil de zargana diyen olmuşsunuz her şey zargana olmayı isteyip istemediğinize bağlı. herkese bol şans
savaş cebeci'nin mecaz anlamını yaygınlaştırdığı kavram. olur olmadık yerde herkese söylenmemesi gerekir. zira zargana denilen adamların tersi pistir, fenadır. kaybedecekleri bir şeyleri olmamalarından mütevellit adamı haşat edebilirler.

gerçek anlamda kastedilen canlı 1-2 karış büyüklüğünde, ince ve uzun bir balıktır. ağız yapıları dikkat çekicidir.

zargana (belone belone) tüm türkiye kıyılarında ve avrupa'da görülebilir. balığın ismi zargana, yunancadan dilimize geçmiştir. ingilizcesi "garfishtir" ancak "needlefish" olarak da anılır zira kuzey ve orta amerikada görülen gar fish ile karışabilmesi muhtemeldir. "needlefish" türkçeye zargana familyası veya zarganagiller şeklinde çevirisi yapılabilir. pazarda kılıç balığı falan denebilir bu balığa, alakası yoktur.