vucut gelistirme ve genetik iliskisi

Vücut Geliştirme ve Genetik İlişkisi

   

Fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenenler genetik konusuyla bol bol karşılaşmıştır. Genetik her insanda farklıdır. Bu nedenle insanların gelişim süreleri, vücutlarının verdiği reaksiyonlar her kişide farklıdır. Genetiğin farklılığının en çok karşımıza çıktığı alanları şöyle sıralayabiliriz.

 

Görünüş

Her insanın görünüşü farklıdır. Görünüş denince akıla her ne kadar kaş, göz, saç gibi konular gelse de insanların karın kaslarının görünüşü, sırt kaslarının görünüşü, kol kaslarının görünüşüde farklıdır. Örneğin birisinin 6 adet karın kası varken başka birinin 4 adet olabilir. Bu vücut geliştirmecileri birbirinden ayıran önemli bir faktördür. Görünüşüz hacim kazandıkça ve yap kaybettikçe farklılaşabilir.

İlgini Çekebilir!  Cips Kilo Aldırır Mı?

 

Gelişim Süresi

Genetiğin etkisini gösterdiği bir diğer konuda gelişim süresidir. Her insanın metabolizma hızı vücudunun verdiği reaksiyon birbirinden farklıdır. Daha hızlı gelişim göstermek her zaman daha iyi olmuştur.

 

Güç

Her insanın gücü farklıdır. Güç çalışmayla artış göstersede daha güçlü olan insanlar daha ağır çalışabileceği için daha fazla gelişim gösterebilir. Ya da powerlifting gibi farklı alanlarda ilerleyebilirler.

 

Doğal Olarak Gelinebilecek Nokta

Kişiden kişiye değişen bir konu da doğal olarak gelinebilecek noktadır. Bilimsel olarak vücudun bir sınırları olsada genetiğin doğal olarak müsaade ettiği nokta herkeste farklıdır.

 

Kısacası genetik insanları ve vücutları birbirinden ayıran önemli bir faktördür. Bu nedenle her insan fit ve güzel bir vücuda sahip olabilirken herkes yarışmacı olarak spor yapamaz ya da herkes birinci olamaz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir