protein tozu ne ise yarar

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

   

Protein tozu yüksek protein içeriğine sahip besin takviyeleridir. Proteinler sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Bunları almak için sağlıklı ve düzenli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Ancak birçok sebeple alınan protein seviyelerinden fazlası istenebilir. Bu özellikle spor ile uğraşan kişiler için geçerlidir. Gıda takviyesi olan tozlar da burada devreye girer. Böylece kas yoğunluğunun arttırılması amaçlanır.

Günümüzde en çok peynir altı suyu proteini tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bitkisel kaynaklı olanlar da vardır.

İlgini Çekebilir!  Boks Şortu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu nasıl kullanılır? Bu ürünlerin nasıl kullanılacağı üzerinde yer almaktadır. Doğru bir kullanım için buna özen göstermelidir.

Spor yapan bireylerde gereksinim duyulan protein oranı, kişilere göre farklılık arz eder. Zira bünye, yaş, egzersiz programı yoğunluğu, sağlık durumu ihtiyaç olan protein seviyelerini değiştirir. Ancak sağlıklı bir yetişkin için kilogram için 0,8 gram protein alımı ideal olarak düşünülür.

Her gün yoğun antrenman gerçekleştiren insanlarda, profesyonel görüş alınarak 2 katına kadar yükseltilebilir.

Vücut tarafından hızlı bir şekilde emilmeleri sebebiyle, antrenman sonrası tüketilmesi önerilir. Ayrıca gün içinde herhangi bir zamanda protein açıklarını kapatmak için de tercih edilir.

Protein tozu ne işe yarar? Protein tozlarının pek çok faydası yer alır. Bunlar maddeler halinde şu şekilde gösterilebilir;

Kanda trigliseri değerlerinin düşürülmesine yardımcı olur.

İlgini Çekebilir!  Yorgunluktan Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Glutatyon derecelerinin artmasına olanak tanır.

Kötü kolesterol oranlarının düşmesine, HDL seviyelerinin artmasına olanak tanır.

Günlük alınması gereken proteinin, eksik miktarını tamamlamaya yardım eder.

Bağışıklık fonksiyonlarını desteklemeye olanak tanır.

Doğru bir egzersiz planlaması ile kas kütlesinin artmasına olanak tanır.

Antrenman ardından toparlanma süresini düşürür.

Aşırı antrenman sonrası meydana gelen semptomları azaltır.

Protein tozu bu bakımdan çok sayıda artıya sahiptir.

Protein Tozu Çeşitleri Neler?

Protein tozu çeşitleri oldukça fazladır. Bunlardan biri Whey protein olup peynir altı suyundan üretilir. Peynir imalatı esnasında, kazein peynir altı suyunun ayrılmasıyla oluşturulur. Biyolojik değerleri bakımından yüksektir.

İkinci olarak süt protein tozları da vardır. Bunlar peynir altı suyuna göre daha düşük protein değerleri taşır. Ancak güç gerektiren sporu yapan kişiler tarafından daha ok tercih edilir. Zira emilim süresi daha uzun bir yapıya sahiptir.

İlgini Çekebilir!  Glisin Nedir? Zararları Nelerdir? Fazla Glisin Ne Yapar?

Protein tozu çeşitleri arasında yumurta protein tozları da yer almaktadır. Acı bir tadı olup saf hali ile piyasaya sunulur. Genellikle çok bileşenli tozlar ile karıştırılarak yararlanılır. Laktoz içermediği için iyi laktoz intoleransı olan kişilere uygundur.

Soya protein tozu olup kolesterol içeriği azdır. Bu nedenle yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler için uygun bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi, amino asit L-glutamin içeriği bakımından da yüksektir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir