thodex

özgür gerçel röportajs1- hobi olarak yapmakta olduğunuz vücut geliştirme sporuna nasıl başladınız? spora başlama hikayeniz nedir?
c2- benim yaptığıma vücut geliştirme değil de ağırlık antrenmanı desek daha doğru olur sanırım.

7 yaşımda yüzmeye başladım. 9 yaşımda lisanslı yüzücüydüm. bu durum birkaç yıl bu şekilde devam ettikten sonra dünya’nın en zor spor branşlarından biri olan sutopuna geçtim. yüzme’de bir çok başarım var. sonrasında üniversite hayatı derken sutopunu bırakmak zorunda kaldım. her sabah 5 ‘de uyanıp antrenmandan yorgun ve uykulu bir şekilde okula gitmek derslerimi pek iyi yönde etkilememişti. sutopunu bıraktıktan sonra en fazla 15 gün antrenmansız kalabildim. bu arada düzenli şekilde branşın gerektirdiği ağırlık antrenmanlarını yapıyordum. o zamanlar istanbul’da 3 tane bilindik gym vardı. ben babamla beraber gidiyordum. o zamanlardaki idolüm babam ve ulaşılması imkansız hedef olan ahmet enünlü’ydü. babamla gittiğimiz salonun ismi tagardı.

tekrar konuya dönüyorum….

itü’de sualtı ragbisi dene bir şey varmış. havuzdan uzak kalmamak için ona başladım. bir çok türkiye derecesi aldık. belli bir yıl sonra beni çok rahatsız eden omuz ağrılarım başladı. sebebini uzun süre anlayamadım. sonradan biceps long head ve rotator cuff da hasar olduğunu anladık. sutopundan kalan bir mirastı.

tabi bu rahatsız edici ağrıya dayanamayıp sualtı ragbisini de bıraktım.ben bir çok hobisi olan biriyim.örn: 16 yaşımdan beri motosiklet, 16 yaşımdan beri heykel, 18 yaşımdan beri fotoğraf , 30lu yaşlarımda başlayan yelken ve son olarak hayatımın büyük bir parçası olan ağırlık antrenmanları.20’li yaşlarımın ortasında motosiklet tr pist şampiyonasında yarışmaya başladım.

superbike 1000cc tr pist şampiyonu oldum.ve son olarak 2011 yılı ırc2 tr yelken şampiyonluğu ve yanında bir çok derece…

s2- bu spora başladığınızda zamanla idolünüz haline gelen ve şu anda da örnek aldığınız bir vücut geliştirme sporcusu var mı?
c2- ben spor disiplini ve hayata bakışından ötürü babamı idol olarak aldım. vücut geliştirmeci olarakta ahmet enünlü’yü…

s3- bildiğiniz üzere 1 yılı aşkın bir süredir ülkemiz pandemi ile mücadele etmektedir. bu süreç boyunca uzunca bir dönem spor salonları kapalı kalmış ve geçtiğimiz haftalarda yeniden açılmıştır. bu vesileyle spora tekrar başlayan arkadaşlara ve ilk defa spora başlayacak olanlara önerileriniz nelerdir?
c3- sakatlanmamak için hafif ve dikkatli olmalarını öneririm.

s4- pandemi sebebiyle spor salonlarına gitmek istemeyen ve sporunu evde yapmaya çalışan arkadaşlara önerileriniz nelerdir? siz de geçtiğimiz dönem boyunca evde spor yaptıysanız uygulamış olduğunuz antrenman programınızı basitçe anlatabilir misiniz?
c4- ben evime home gym yaptım. spor sever herkese de tavsiyem bu yöndedir. ben yemek odası takımımı depoya kaldırdım çünkü benim için ağırlık antrenmanı yemeğe gelecek olan misafirden daha önemliydi. bana gelecek olan kişi antrenman yapmaya gelsin.

s5- korona öncesi ve şimdiyi değerlendirecek olursak hayatınızda bir değişiklik oldu mu? evde geçirdiğiniz süre boyunca kendinizi hangi konuda nasıl geliştirdiniz?
c5- kendimi iş ve youtube konusunda çok geliştirdim. ilk kapanma döneminde düşünmek ve bazı şeyleri tasarlamak için epey boş zamanım oldu.

s6- türkiye'den sizce neden mr. olympia çıkmıyor ve ıfbb pro card lı profesyonel vücutçularımızın sayısı bu kadar az?
c6- ilk olarak yönetimsel hatalardan , sporcuların desteklenmemesi, sporcuların tanıtılmaması ikinci olarakta ekonomik nedenlerden.

s7- türkiye'deki vücut geliştirme sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz? karşılaştıracak olursak diğer avrupa ülkeleri ve amerika ile aramızda ne gibi farklılıklar var?
c7- türkiye’deki vücut geliştirmenin ilerleyememesinin en büyük sebebi yine yönetimsel hatalardır. yurtdışı ile kıyaslayacak olursak tek fark insanlar az para kazansalar bile o az parayla bir şekilde yaşamlarını sürdürüp spor yapabiliyorlar. türkiye’deki yüksek enflasyon oranı bir çok şeyin cevabı .

s8- geçtiğimiz ayın sonunda orlando(abd)'da gerçekleştirilen mr. olympia hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
c8-yarışmacılar podyuma çıkmadan evvel phil heat’in kazanacağından emindim. phil heat’in karnının düzelmediği ve big ramy’nin define halini görünce tüm fikrim değişti ve big ramy alır dedim. big ramy hakkıyla aldı.profesyonel lig de yani ıfbb pro ‘da devlet ya da millet kavramı yoktur, sadece sporcu vardır. vücut geliştirme dünya’da olimpik bir branş olmadığı içinde milli takımları yoktur. dikkat ettiyseniz pro show lar da kimse bayrak açamaz. kazananın milli marşı söylenmez. bu olay sadece amatör lig de var. iş profesyonel olduğunda mevzular da profesyonel hale geliyor.

özgür gerçel'e vakit ayırdığı ve sorularımıza cevap verdiği cevaplar için sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. umarım takipçilerimize faydalı bir röportaj olmuştur. aşağıdaki linklerden kanalına ve eşsiz içeriklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

(bkz:özgür gerçel)
instagram: https://www.instagram.com/ozgurgercel/
youtube: https://www.youtube.com/c/ozgurfitnesstips
çok güzel bir röportaj olmuş özgür hocayı daha yakından tanımış olduk fikirlerini öğrenmiş olduk gerçekten mutluluk verici spor hayatında başarılar dilerim hocamıza
özgür abimiz gerçekten çok yönlü bir adam yanlış olmasın elinden her iş gelir gerek spor gerek normal hayatta olsun saf yetenek diyelim
"çünkü benim için ağırlık antrenmanı yemeğe gelecek olan misafirden daha önemliydi. bana gelecek olan kişi antrenman yapmaya gelsin"

bu cümle tek başına motivasyon
bu röportaj için gymsözlüğe ve özgür abimize de ayrıca teşekkürler çok yararlı olmuş röportaj serisi çok güzel gidiyor inşallah devam eder böyle
on numara bilgilendirici bir röportaj olmuş teşekkür ederiz özgür bey
sözlüğe üye olduğumdan beri bilgi patlaması yaşıyorum çok iyi

gizlilik politikası hakkımızda iletişim sss instagram telegram
üyeler yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur gymsozluk sorumluluk kabul etmez