mr olympia kadin vucut gelistirme kategorileri

Mr. Olympia Kadın Vücut Geliştirme Kategorileri

   

Ağırlık çalışması yapan kadınların sayısındaki büyük artış sayesinde kadın vücut geliştirme çok daha popüler ve erişilebilir hale geldi. Her zamankinden daha fazla kadın, vücutlarını rekabet standardına göre şartlandırarak eğitimlerini bir sonraki seviyeye taşımak istiyor. Bu içeriğin amacı, spordaki farklı kategorilere bakmak ve hakemlerin ne arayacakları da dahil olmak üzere her birinin nasıl çalıştığının temellerini açıklamaktır.

 

Wellness

Welness, kadın vücut geliştirmede nispeten yeni bir kategoridir. 2016 dolaylarında tanıtılan Wellness Bodybuilding, daha dolgun figürlü kadınlara kapıları açtı. Wellness kategorisi, klasik bir ‘sağlıklı kadın’ görünümüdür. Bu, değerlendirmenin mutlak kas boyutuna veya inanılmaz derecede düşük vücut yağ seviyelerine dayanmadığı bir kategoridir. Wellness daha çok simetriye, orantılara, genel görünüme ve esasen ‘genel pakete’ yöneliktir. Rakipler tipik olarak ince ve atletiktir, aşırı derecede kaslı veya inanılmaz derecede zayıf değildir. Formda, sağlıklı ve zarif olmaları beklenir. Bu kadınlar güçlüdür, genel görünümleri “biçimli”dir ancak “kaslı” değildir. Wellness yarışmacılarının, sağlam bir görünüme, daha dolgun kalçalara, kalçalara ve yuvarlak kalçalara sahip, sağlıklı ve formda bir figür sunması gerekir.

 

Bikini

Bikini kategorisi, spora giden kadınlar için potansiyel olarak en çekici kategori olmuştur. Bikinili kızlar, aşırı kaslılık veya düşük vücut yağ seviyeleri olmadan iyi ve dengeli kas tanımına ihtiyaç duyarlar. Bikini yarışmacılarının değerlendirilmesi, sağlıklı, dengeli ve orantılı bir fiziğe dayanmaktadır. Klasik vücut geliştirmede olduğu gibi, simetri ve kas şekli ve boyutunun dengesi için puan verilir. Jüri, omuz kaslarına, ince bir bele ve iyi, orantılı kalça kaslarına özel önem verilen klasik bir kum saati figürü arar. Cilt tonu çok önemlidir, bu nedenle cildin sıkı, nemli ve iyi bronzlaşmış olduğundan emin olunmalı. En çok şampiyon olan kadın ise 3 şampiyonlukla Ashley Kaltwasser’dır.

İlgini Çekebilir!  İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Figure

Doğal olarak atletik bir fiziğe, iyi kas şekline ve tonuna sahip kadınlar için idealdir. Şekil yarışmacılar, daha geniş omuzlar, daha küçük bir bel ve dar kalçalarla kaslı olma eğilimindedir. Kas dengesi söz konusu olduğunda, hakemler özellikle güçlü, kaslı omuzlar ve sırtlardan etkilenirler. Bu, etkileyici bir ‘X’ şekilli fizik veren güçlü quadlar ve kalça kasları ile dengelenmelidir. Eşit cilt tonu ve doğru vücut yağı seviyesi (tipik olarak %8-12) ile birleştiğinde bu, güçlü ve zayıf bir görünüm yaratır. Hakemler, açıkça görülebilen bir ayrıma sahip tam kaslar arıyorlar. Kas çizgilerinden kaçınılmalıdır. Puanlar kas büyüklüğü, simetri, orantı ve rakibin ne kadar zayıf olduğuna göre verilir.

İlgini Çekebilir!  Contractubex Krem Ne İşe Yarar? Yara İzi Tedavisi

Bikini Kategorisinden daha kaslı ve daha zayıf. Birincil özellikler ağırlıklı olarak sırt, sonra muhtemelen deltler, bacaklar, ince bel vb. Rutin 3 çeyrek dönüş pozundan oluşur, ön, yan ve arka. En çok şampiyon olan kişi Cydney Gillon’dur.

 

Fitness

Kadın fitness kategorisi biraz anormal. Bu sadece görünüşle ilgili değil; burada gücünüzü, esnekliğinizi ve yeteneğinizi göstermeniz gerekecek. Bir fitness yarışmacısının fiziği, bir figür yarışmacısına çok yakın olacaktır, ancak fitness kategorisinde; fazlası var.

Yarışmacıların sadece iyi inşa edilmiş bir fizik sunmaları gerekmiyor, aynı zamanda müzik eşliğinde bir fitness rutini gerçekleştirmeleri de bekleniyor. Yarışmacıların dans, jimnastik, amigoluk veya benzeri bir geçmişi olabilir, ancak esasen bu kategori, aşağıda belirtildiği gibi jüri üyelerini tatmin edebilecek herkese açıktır.

Diğer kategorilerde olduğu gibi, ilk tur fizik değerlendirmesi vardır (bu, iki parçalı bir mayoyla yapılır ve normal çeyrek dönüşleri içerir, vb.). İkinci raunt, kondisyon raundudur – burada yarışmacılar iki dakikalık bir rutini gerçekleştirmek zorunda kalacaklardır. Jimnastik veya dans ağırlıklı olmak zorunda değil ama müziğe ayarlı olmalı ve yarışmanın seviyesine bağlı olarak aşağıdaki güç ve esneklik hareketlerini içermelidir…

Yarışmacılar kondisyon, stil, koordinasyon, hareket, rutin kalite ve genel kişilik özelliklerine göre değerlendirilir. Son tur, tek parça mayo turudur. Bu turda jüri üyeleri yarışmacıları atletizm, sıkılık, duruş, zarafet, genel görünüm, simetri ve orantı açısından değerlendiriyor. En çok şampiyon olan kadın 8 şampiyonlukla Adela Garcia’dır.

İlgini Çekebilir!  Protein Tozu Ne Kadar Kullanılmalı?

 

Women’s Physique

Jüri, bir figür yarışmacısından daha büyük ve daha belirgin kaslar arıyor. Yarışmacılar kaslıdır, ancak ‘parçalı’ olarak tanımlanacak kadar değiller. Vücut yağ oranı %8-10 olması uygundur. Puanlar kas boyutu, tonu, duruş ve denge için puanlanır. Fizik kategorisinde yarışmacılar, seçtikleri müzikle koreografisi yapılmış bir rutini sergilemek zorundadır. Hareket sırasında vücutlarını gösterebilecekleri yer burasıdır.

Fiziksel yarışmacılar kas kütlelerine göre değerlendirilir – tam kaslara sahip olmaları beklenir (ancak vücut geliştirme kadınları kadar kalın değil). Kadın fiziği yarışmacıları sahneye çok düşük vücut yağıyla çıkmalıdır. Bu kategoride bazı kas çizgilerine izin verilir.

Jüri üyelerinin görmek istediği genel görünüm, diğer kategorilere göre daha ince ve daha kaslıdır. Fiziği olan kadınların geniş bir sırt ve omuzlara, ince bir bele, güçlü, ince, bacaklara ve kalça kaslarına mükemmel bir simetri ve bazı kas çizgileriyle vücutlarına göre denge sağlamaları beklenir. En çok şampiyon olan kadın 4 şampiyonlukla Juliana Malacarne’dir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir