Mr. Olympia Erkek Vücut Geliştirme Kategorileri

   

Birçok yarışmacı, antrenman ve diyet rejimlerine olan bağlılıklarını sergileyerek sahnede olmak için çabalıyor. Sahnede yarışmak isteyen vücut geliştiriciler için, hangi vücut geliştirme türlerinin mevcut olduğunu ve hangisi en uygun olduklarını düşünmeleri gerekir.

Vücut geliştirme dünyasında yeniyseniz ve her vücut geliştirme türünün ne anlama geldiğini merak ediyorsanız bu makaleyi sizin için ele aldık. Mr. Olympia’daki dört bölümü ve hakemlerin aradıklarını inceleyeceğiz.

Classic Physique (Klasik Fizik)

Classic Physique bölümü 2016’da tanıtıldı ve Olympia’daki en yeni bölümlerden biri. Bu bölüm, kaslarını ve boyutlarını normal Erkek Fiziği sınırlarının üzerinde geliştirmek isteyen erkeklere yöneliktir, ancak Open Category kapsamına girmez.

İlgini Çekebilir!  Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Modern vücut geliştirme, büyük olma yolundaki steroid kötüye kullanımı nedeniyle alay konusu olurken, vücut geliştiriciler bağırsaklarının ve diğer orta gövde organlarının genişlemesi nedeniyle midelerini kontrol edemezler. Ayrıca aşırı kas gelişimi, Klasik Fizikte korunan vücut geliştirmenin estetik görünümünün kaybolmasına neden olabilir. Bu durumda, vücut geliştirmecilerin daha çok güzel ve estetik görünüm üzerinde çalıştığı Klasik Çağ veya Altın Çağ’da vücut geliştirmeyi ünlü yapan Arnold Schwarzenegger’in belirttiği gibi, midenin içeri doğru pek çok sağlam inç kalması gerekir.

Men’s Physique (Erkek Fiziği)

Bu kategori de oldukça yeni, 2013’de Olympia’da tanıtıldı. Jüri, Atletik, Daha Az Kaslılık ve Estetik bir fiziğe çok dikkat ediyor. Başka bir deyişle, çekici bir yapıya ve etkileyici bir omuz-bel oranına (, Kolların, Baldırların, Göğüs, Sırt ve Omuzların olağanüstü ve dengeli gelişimine daha fazla odaklanıyorlar. Ayrıca, bölümün yarışmacılarının diz boyunun biraz altında şort giymesi gerekiyor ve bacak gelişimi kıyafetlerin altına gizlendiği için fazla tercih edilmiyor. Nihai koşul, yarışmacıların vücut yağ yüzdesinin %5’in altında olması gerektiğidir. Bu poz verme rutini, normal bir poz verme rutini ile diğer bölümlerden farklıdır; bu rutin, Ön pozisyon ve ardından üç çeyrek dönüş ile değiştirilir.

İlgini Çekebilir!  Boks Makinesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

212 Olympia

Bu bölüm 2008’de tanıtıldı ve daha uzun açık bölüm rakiplerine kıyasla daha fazla kütle kazanamayan kısa boylu erkekler için özellikle önerildi. Bu sınıf için gereksinimler, adından da anlaşılacağı gibi, sporcunun 212 Lb’ye (yani, 96,6 kg) kadar ve altında olması gerektiğidir. Bu vücut geliştiriciler küçük iç çamaşırları giymeli ve yedi temel vücut geliştirme duruşunu başarmalıdırlar. Kas kütlelerine, kondisyonlarına ve parçalı olmalarına göre değerlendirilirler.

Open Category (Mr. Olympia)

Bu aynı zamanda Olympia’daki MV bölümü olarak da adlandırılır. Tüm en iyi oyuncular 300 lbs veya 137 kg’dan başlayan ağırlıklarıyla buraya katılır. En büyük oyuncular birlikte yarışırlar ve tüm bu kitleden sonra kondisyonları üzerinde de çalışmak zorundadırlar ki bu da bu yarışmacılar için en zor kısımdır. Şu anda, Arnold’un rekoruna eşit olan 7. kez galibiyet serisine sahip olan Phil Health’in hakimiyetinde. Bu galibiyet, Jay Cutler, Dennis James ve Shawn Ray gibi efsaneler yarışırken bile, Ronnie Coleman ve Lee Haney’nin 8’er şampiyonluk rekorunu kırmadı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir