misra bayindir misrapower roportaj

Mısra Bayındır (misrapower) Röportaj

   

1- Tiroid kanserinin spora etkileri neler?

Eğer o gün ilacımı almayı unutursam mental olarak çok bitkin hissediyorum, birkaç gün almazsam fiziksel olarak hemen yansıyor. İlaç bedenimin preworkout’u gibi bir şey. Onun dışında bünyem daha hassas. Biraz dikkatli olmam gerekiyor, bilinçli hareket etmeliyim. Sürekli doktorla iletişim halinde olmazsam vücudumda bir şeyler ters gidebilir. Fakat yine de ben bunları bir bahane olarak görmüyorum. Spora başladığımdan beri hastalık dışında bir kez bile ara vermedim.

2- Yiyorum yiyorum kilo alamıyorum diyenlere ne önerirsin?

Bunu diyen insanların öncelikle doktora gitmesini söylerim hep. Ben 20 yıl bunu dedim 21. yılın sonunda direkt bununla alakalı olarak tiroid kanseri olduğumu öğrendim. Eğer hormonlarınızda ve vücudunuzda sıkıntı yoksa da büyük ihtimalle yeteri kadar yemiyorsunuz. Kalori hesabı yapmak burda en önemli etken. Kanseri ve tedaviyi bitirdikten sonra sporla ve kalori saymayla 10 kilo aldım. İster temiz ister kirli, kalori sayımı yapmadan her zaman çok yediğini sanacaksın. Fatsecret uygulamasını öneririm kalori sayımı için.
İlgini Çekebilir!  Kreatin Bir Anabolik Steroid Midir?

3- Hangi koçla hangi yarışmaya hazırlanıyorsun?

Alanında gerçekten bilgili olduğuna şüphe duymadığım gerçek bir powerlifting koçu; Mert Aykut Kaymak ile çalışıyorum. Kendisinin samimi tavrı sayesinde tüm hatalarımı görebiliyorum. 6 ayda bile o kadar çok şey öğrendim ki anlatamam. Mertraining ile beraber 2023 powerlifting yarışmasına hazırlanıyorum.

4- Hangi supplementleri kullanıyorsun?

Genellikle kreatin kullanırım, benim için en önemli takviye kreatin. Omega3, Dvitamini ve ZMA da olmazsa olmazlarımdan. Protein tozu ve gainer gibi takviyeleri eğer o gün makrolarım eksikse kullanabiliyorum. Antrenmandan önce de preworkout alıyorum.

5- Kadınlara ağırlık kaldırmakla ilgili neyi söyleyebilirsin?

Kızlar, ağırlık kaldırınca erkek gibi olmayacağız söz veriyorum. En büyük korku bu çünkü. Spor yapmayan ama fitleşmek isteyen her kadın ağırlık kaldırmaktan çekiniyor erkek gibi olacağından korktuğu için. Emin olun çok uzun yıllar bile yapsanız erkek gibi olmayacaksınız. Bunun için extra ilaçlar gerekli, sadece ağırlık kaldırmakla olacak iş değil. Erkeklerin ait olduğu kadar biz de bara, racke ve benche aitiz.
İlgini Çekebilir!  Sabah Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatır Mı?

6- Kadın bir powerlifter olmanın zorlukları nelerdir?

Ben sosyal medyayı aktif halde kullanıyorum ve tüm içeriklerimin yorumları açık. Bu yorumlardan en çok aldıklarım “altı üstü 100 kilo kaldırmışsın” “tek tekrar atması kolay sen bir de 8 tekrar at onunla” “fıtık olacaksın” ya da “ben dün başladım senin kaldırdığından 50 kilo daha ağır kaldırıyorum” gibi yorumlar. Malesef ağırlık kaldırmada kadın ve erkeğin aynı şartlarda değerlendirilmemesi gerektiğinin farkında değiller. Cinsiyet, siklet, spor geçmişi ve sağlık durumu gibi etkenler iki insanın ağırlıklarını birbirinden ayırır. Bu tarz söylemlere gülüp geçmek gerekiyor. Sedanter insanlar hep konuşacak.

7- Powerlifter olmak isteyen kadınlara önerin nelerdir?

Progressive overload yapmalısınız. Kadınların ağırlıkları erkeklere göre daha yavaş artar. Sabırlı olmalısınız. Yemeğinize dikkat etmelisiniz. Form videoları izlemeli, o sporu yapan başka kadınları sosyal medyadan takip ederek nelere dikkat ettiklerine bakmalısınız. Ağırlıklarınızı arttırınca ekipman almanızı da önerebilirim.
İlgini Çekebilir!  Dambıl İle Yapılabilecek En İyi Omuz Hareketleri

8- Motivasyonunu neyle sağlıyorsun?

Aslında kendimi durup dururken motive etmiyorum. Bir hedefimin olması kendiliğinden beni motive ediyor. Fakat bazı zamanlarda spora gidecek mentali kendimde bulamıyorum. İşte o zamanlar disiplinim devreye giriyor. Disiplin hedefe ulaştırır. https://gymsozluk.com/kimdir/misra-bayindir-misrapower/ https://instagram.com/misrapower
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir