laktik asit

vücutta yorgunluk hissinin meydana gelmesine sebep olan laktik asit, oksijensiz bir solunumun ardından kas dokusunda kendini gösteren bir maddedir. hücreler ihtiyaç duydukları bütün enerjiyi, glukozun kimyasal reaksiyonları sonucunda elde ederler. yüksek tempo gerektiren sporlarda ve güç egzersizlerinde anaerobik solunum adında bir kimyasal reaksiyona geçiş yapılmaktadır. ortaya çıkan bu reaksiyon, kas hücrelerine bütün enerjiyi oksijen kullanmaksızın aktarır. oksijenin azalmasının ardından glikojenin enerji olarak dönüşmesi süreci başlar ve bu süreç de kaslarda bir takım ağrıların kendini göstermesine sebep olan laktik asit birikimine neden olmaktadır.
lise biyoloji dersinde herkes görmüştür, vücutları ilgili konuları hep sevmişimdir
lise yıllarım geldi aklıma, ders dinlemezdim ama kasla ilgili olunca dinliyordum
çok iyi bilgilendirme olmuş teşekkürler
lisede ilgimi çeken tek konudur zevkle dinlemiştim
yorulmamızın asıl sebebi budur
eskiden böyle bir şeyin varlığına inanmıyordum ancak sonrasında araştırmam sonucu bu olayın çok önemli olduğunu anladım. laktik asiti, vücuttan atamayan insanda aksine daha fazla yorgunluk, kaslarda uyuşukluk ve halsizlik görünür.

vücuttan laktik asit atmak için; antrenmana başlamadan önce ısınma, antrenman bitişi germe, bol su içmek, yeterli ve dengeli bir uyku almak bunlar arasından en önemli olanları.
oksijenli solunum ile gelen enerjinin yetmemesi durumunda vücut üretir. pek verimli bir enerji parçalama çeşidi değildir.

gizlilik politikası hakkımızda iletişim sss instagram telegram
üyeler yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur gymsozluk sorumluluk kabul etmez