kilo almak icin ne yapmaliyim

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

   

Kilo almak için ne yapmalıyım? Kilo almak her ne kadar kolay gibi dursa da bazı kişiler için oldukça zordur. İnsanlar farklı sebeplerden dolayı kilo almakta zorluk yaşayabilir. Bunun yanı sıra kısa sürede belirli bir kiloya ulaşmak gerekebilir.

Bu durumda neler yapılabileceği düşünülen birinci konular arasındadır. Aşağıdaki maddelere dikkat etmek, size bu anlamda yardım edebilir;

Sık beslenmek

Yemekle sıvı tüketmemek

Çorba tüketmemek

Sağlıklı karbonhidratları tercih etmek

Protein alımını ihmal etmemek

Böylece kilo alımı daha kolay bir hale gelebilir.

Sık Beslenmek

Kilo almak istiyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken sık sık beslenmedir. Mide hacminizi yavaş yavaş artırmak, size bu konuda yardımcı olabilir.

İlgini Çekebilir!  Elma Çekirdeği Zararlı Mı? Zararları Nelerdir?

Tek seferde çok sayıda porsiyon tüketmek yerine küçük küçük ancak sık sık yemek, kilo almanıza olanak tanıyabilir. En az 3 ana öğün ve 3 ara öğün bu anlamda tavsiye edilir.

Yemekle Sıvı Tüketmemek

Nasıl kilo alırım diyorsanız, yemek ile beraber sıvı tüketmemeye de özen gösterilmelidir. Zira yemekle beraber su ya da farklı bir içecek tüketmek, kendinizi daha kısa sürede tok hissetmesine neden olur. Böylece tüketeceğiniz yemek miktarı azalacağı için kilo almak yavaşlar.

Dolayısıyla sıvı tüketmek yemekten hemen önce ya da esnasında olmamalıdır. Böylece kilo alımı da arttırılabilir.

Çorba Tüketmemek

Çorba yüksek hacimde düşük enerji içerir. Bu durum daha kısa sürede doymanıza neden olur. Böylece farklı bir şey tüketmek imkansız hale gelir. Enerjisi düşük olduğu için kilo alma konusunda size zorluk çıkartır.

İlgini Çekebilir!  Pre Workout Nedir? Zararları Nelerdir?

Dolayısıyla kilo alımı konusunda yardım arıyorsanız, öğünlerde buna dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Sağlıklı Karbonhidratları Tercih Etmek

Vücudun temek enerji kaynağını karbonhidratlar meydana getirir. Karbonhidrat kısıtlı olan diyetlerde, vücut enerji için bu depo tükenince kas deposunu kullanın. Böylece kas kayıpları meydana gelir.

Bu nedenle kilo almak istiyorsanız, sağlıklı karbonhidrat almaya da özen gösterilmelidir. Böylece istenen seviyelere daha kısa sürede ulaşılabilir.

Protein Alımını İhmal Etmemek

Nasıl kilo alırım diyorsanız, protein alımına da özen göstermeniz gerekir. Kas dokusunu onarmak, geliştirmek, ve korumak için önemlidir. Uzun süre protein alımı yetersiz olursa, vücut gerek duyduğu proteini kendi dokularından elde eder.

Böylece kas kayıpları da meydana gelmeye başlar. Dolayısıyla şu gibi besinleri tüketmek kilo alımı için oldukça önemlidir;

İlgini Çekebilir!  Metabolizmam Hızlı Mı? Yavaş Mı? Nasıl Anlarım?

 

Yumurta

Et

Tavuk

Balık

Süt

Peynir

Yoğurt

Kefir

Mercimek

Nohut

Badem

Ceviz

Fındık

Kabak çekirdeği

Eğer kilo almak istiyorsanız, bunları da düzenli bir şekilde tüketmek tavsiye edilir. Eğer nasıl kilo alırım diyorsanız, tüm bunlara dikkat etmeniz önerilir. Böylece arzu ettiğiniz kilo seviyelerine daha kısa sürede ulaşılabilir.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir