glukozamin nedir ne ise yarar

Glukozamin Nedir? Ne İşe Yarar?

   

Glukozamin birbirine bağlanan şeker ve proteinlerin zincirlerinden meydana getirilmiş eklemlerin, kıkırdaklarında yer alan bir bileşiktir. Kemik, kas ve eklem ağrısını minimum seviyeye indirir. Böylece vücudun daha rahat hareket etmesini sağlar. Bunun yanı sıra vücudun doğal şok emici ve eklemler arası kayganlığı sağlayan bileşen olarak görev alır.

Glukozamin ne işe yarar incelendiğinde, aynı zamanda güçlü doğal anti-inflamatuar ve anti-aging etkilere de sahiptir. Bağırsak sağlığı için de hayati bir öneme taşır.

İlgini Çekebilir!  Mısır Püskülü Faydaları, Mısır Püskülü Çayı Ödem Atar Mı?

Glukozamin Faydaları Neler?

Glukozamin faydaları oldukça geniştir. Bu nedenle vücut sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Söz konusu etkileri, maddeler halinde şu şekilde gösterilebilir;

 1. İltihaplanma sorunlarının giderilmesi
 2. Otoimmün reaksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olması
 3. Eklem sağlığının korunması
 4. Eklem ağrıları ve hassasiyetinin azaltılması
 5. Bağırsak sağlığının korunması
 6. Mide, mesane ve bağırsaklardaki tahrişe karşı mücadele edilmesi
 7. Enflamatuar bağırsak hastalığı ve çeşitli bağırsak sendromlarının tedavi edilmesi
 8. Kırık veya yaralanmaların ardından, dokuların ve daha güçlü kemiklerin inşasının sağlanması
 9. Ostreoartiti geliştirme
 10. Sindirimi arttırma
 11. İnflamatuar bağırsak bozukluklarını hafifletme
 12. Temporomandibular Eklem Disfonksiyonu belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olma
 13. Kemik ağrısını hafifletmesi

Bunun yanı sıra Glukozamin faydaları, kireçlenme şikayetlerini de azaltabilir. Faydasını görebilmek için yaklaşık olarak 2 ile 4 ay boyunca, düzenli bir şekilde alınması gerektiği düşünülür.

İlgini Çekebilir!  Bel Ağrısı Nedir? Nasıl Geçer?

En İyi Glukozamin Markası Ne?

En iyi glukozamin markası ne? Glukozamin bir takviye olarak günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılır. Bunu imal eden markalar oldukça fazladır. İnsanlar doğal olarak bunların hangisini alması gerektiğini düşünebilir.

Ancak her marka bu takviyeleri özel bir şekilde sunar. Dolayısıyla aralarından hemen karar vermeden önce ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir. Bu süreçte doktorunuza da danışmanız tavsiye edilir. Böylece sizin için en uygun olanı keşfetmeniz mümkündür.

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

Glukozamin kondroitin günümüzde toz ve kapsül formlarında görülür. Genel olarak günlük 1500 ile 2000 miligramlık dozda alınır. Lakin bu alım gün içerisine yayılmak suretiyle alınır. Ürünlerin üzerinde nasıl kullanılacağı ayrıntılı bir şekilde yazar. Kullanım esnasında bu takip edilmelidir.

İlgini Çekebilir!  Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Ancak sağlık sorunlarınız varsa ya da kullandığınız ilaçlar bulunuyorsa, Glukozamin almadan önce doktorunuza tanışmanız tavsiye edilir.

Glukozamin Tansiyon Hastaları Tarafından Alınabilir Mi?

Glukozamin kondroitin alınması ardından vücutta kan basıncını ve insülin seviyelerini yükseltebilir. Böylece tansiyon hastaları da olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

Bu bakımdan tansiyon hastalarının Glukozamin kullanmadan önce doktora danışması gerekir.

Glukozamin Yan Etkileri Neler?

Glukozamin yan etkilere sahip olabilir. Bunlar mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve göğüste ağrılı yanma hissi şeklinde görülebilir. Eğer kullanırken bu gibi durumlar tecrübe edilirse en kısa sürede doktora gidilmelidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım güvenliğine dair destekleyici kanıt yoktur. Bu nedenle söz konusu dönemlerde kadınlar doktorlarına danışmalıdır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir