fitness ve beslenme iliskisi

Fitness ve Beslenme İlişkisi

   

Spor ve fitness alanlarında antrenman oldukça büyük önem arz etmektedir. Ama antrenmanın yanı sıra asıl önemli olan konu beslenmedir. Spor ve fitness da gelişimde rol oynayan en önemli faktör beslenmedir. Sağlam ve doğru antrenmanların yanı sıra beslenmenize de oldukça dikkat etmelisiniz. Doğru antrenman ya da doğru beslenme spor hayatınızda eksikse gelişmeniz ve ilerleme kaydetmeniz güçleşecektir.

 

Sporcu beslenmesi denilince akla ilk gelen şey yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi halk arasında at yemi olarak da bilinir. Fakat içerdiği besin değerleri ve yüksek lif kaynağı olması sebebiyle yulaf ezmesi sporcuların vazgeçilmez besin kaynaklarından bir tanesidir. Sporcular yulaf ezmesini genellikle kahvaltıda tüketirler. Süt ile karıştırılarak ya da su ile haşlanarak tüketilebilir.

İlgini Çekebilir!  Beldeki Kas Tutulmasına Ne İyi Gelir?

 

Sporcuların beslenme konusunda en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesi yağdır. Olabildiğince vücudun ihtiyacı olan yağı almaya çalışırlar. Fazla yağ alımından uzak dururlar. Vücutlarına aldıkları bu yağları da organik yani Hindistan cevizi yağı gibi yağlardan karşılamaya çalışırlar. Vücudun gelişimi ve zararlı besinlerden uzak tutulması için Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları tüketmek çok önemlidir.

 

Şeker çoğu insanın bolca tükettiği besinlerin içinde bolca bulunan günlük hayatımızın neredeyse vazgeçilmezi olmuş bol kalorili bir besin kaynağıdır. Fazla şeker tüketimi oldukça zararlıdır. Çeşitli hastalıklara yol açabilir. Aşırı kilolara ve hayatınızın kısıtlanmasına neden olabilir. Ama az da olsa şeker tüketmek hem psikolojik olarak rahatlamak hem de vücudu şaşırtmak adına sporcular için iyi olabilir. Ya da hafif şekerli tatlılar yapmak ödül öğünleri için güzel bir seçim olabilir. Bu gibi durumlarda Hindistan cevizi şekeri gibi doğal ve zararsız şekerler kullanılabilir.

İlgini Çekebilir!  Arjinin Kilo Aldırır Mı?

 

Sonuç olarak sporda antrenman kadar beslenmede önemlidir. Antrenman ve beslenme ayrılamaz bir bütün gibidir bir tanesi eksik olursa gelişememe gibi sorunlar olabilir. Beslenmemize oldukça dikkat etmemiz ve temiz beslenmemiz spor hayatımız için en önemli konulardan bir tanesidir. Beslenmemizde şeker tüketecek bile olsak doğalını, en zararsızını ve kalitelisini tüketmeliyiz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir